Кілька десятиліть тому діагноз катаракта звучав як смертний вирок. Сьогодні захворювання можна успішно лікувати, якщо не пропустити перші симптоми.
За статистикою, кожен шостий житель планети старший 40 років має катаракту, і майже у половини з них вона може призвести до сліпоти. Тому важливо вчасно розпочати лікування шляхом операції з видалення катаракти в Oculus на ранній стадії перебігу захворювання.
Погіршення зору
- На пізніх стадіях катаракту можна визначити візуально: уражена зіниця стає мутно-білою, сірою або жовтуватою.
- До групи ризику входять хворі на цукровий діабет, проблеми з артеріальним тиском, а також ті, хто має травми та запальні захворювання очей.
- У пацієнтів з короткозорістю частіше розвивається катаракта. Ризик захворювання зростає з віком.
- Якщо ви помітили погіршення зору, швидше за все, гострота зору просто знижується через напругу очей. Але іноді цей симптом сигналізує про розвиток катаракти. Потрібно бути обережним, коли зір не тільки стає менш чітким, але й мутніє картинка перед очима.
- Небезпечна проблема з розрізненням предметів на відстані і дрібних деталей поблизу.
- Корекція окулярами та лінзами зазвичай не допомагає. Відбувається це тому, що при катаракті «руйнується» особливий білок, з якого складається кришталик ока, і зір погіршується.
- Чи є у вас проблеми з периферичним зором? Глаукома також може розвинутися разом з катарактою.
Тривожні симптоми
Розвиток катаракти можна виявити за тривожними симптомами.
- Подвійне бачення, коли все двоїться і пливе перед очима. Крім того, чим мутнішим стає кришталик, тим більш виражений симптом. Також перед очима можуть з’являтися плаваючі «мушки», спалахи, смуги та плями.
- Непереносимість яскравих кольорів. Звичайне освітлення виглядає дуже яскраво. Від світла лампи болять і втомлюються очі, тривале перебування на сонці викликає втому. А керувати автомобілем в темний час доби стає важко через сліпуче світло фар зустрічних машин. Світлочутливість є основним симптомом катаракти. Це може викликати головний біль і напругу очей.
- Порушення сприйняття світла. Кольори виглядають тьмянішими, ніж зазвичай, і стає важче розрізняти відтінки. Білий виглядає жовтуватим, світло-рожевий стає бежевим, а блакитний і фіолетовий погано видно. В цілому вся навколишня картинка набуває жовтуватого відтінку.
Діагностика та лікування
При появі одного або декількох тривожних симптомів необхідно звернутися до лікаря офтальмолога. Самостійно встановлювати діагноз не можна, так як подібні симптоми можуть проявлятися і при інших захворюваннях очей. Наприклад, очна гіпертензія, як і катаракта, провокує підвищення внутрішньоочного тиску, через що погіршується зір, з’являється світлобоязнь, «плями» і т.д.
На прийомі лікар проведе візометрію для визначення гостроти зору, виміряє внутрішньоочний тиск, призначить офтальмоскопію для перевірки очного дна та вимірювання полів зору. На підставі цього він зможе діагностувати катаракту і призначити лікування.
Операція з видалення катаракти
- На ранніх стадіях захворювання хірургічне втручання не буде потрібно. Але якщо стан кришталика поганий, то від операції краще не відмовлятися. Під час процесу офтальмолог видаляє помутнілий кришталик і встановлює на його місце імплант. Операція триває близько 15 хвилин.
- Спочатку проводиться втручання на одному оці, офтальмолог стежить за його відновленням, після чого призначається операція другого ока.
- Після операції протягом місяця не можна піднімати важкі предмети і нахилятися. У цей період слід закапувати очні краплі. З гаджетами можна працювати вже за тиждень.