Остеохондроз – це порушення інтрамедулярного окостеніння, яке виникає внаслідок локальної ішемії склоподібного хряща в епіфізах кістки, що росте. Остеохондроз впливає на функціональність відповідної кістки і визначає характер функції суглоба, в якій пошкоджена кістка бере активну участь [1].
Остеохондроз – причини
Залежно від форми захворювання, причини дегенеративно-дистрофічного ураження остеохондральної тканини можуть бути різними [3].
Остеохондроз хребта може розвиватися в результаті порушення натягу стабілізуючих структур хребта і поступової втрати амортизаційних властивостей міжхребцевих дисків. В ході остеохондрозу фіброзні кільця втрачають еластичність, розшаровуються і руйнуються, міжхребцева щілина згладжується, а сусідні хребці можуть тертися один об одного, ламатися або запускати генеративні процеси, такі як остеофіти. Залежно від сегмента хребта, остеохондроз поперекового відділу хребта та остеохондроз шийних хребців проявляються типовими симптомами. Факторами ризику розвитку остеохондрозу хребта є, в основному, неправильний розподіл навантаження на хребет, а саме
- сидячий спосіб життя,
- неправильна ергономіка фізичної роботи,
- перевантаження при заняттях спортом,
- дефекти постави [2].
Остеохондроз колінного суглоба зазвичай виникає внаслідок вколоченого перелому горбистості великогомілкової кістки, тобто від перевантаження [1].
Симптоми остеохондрозу
Симптоми остеохондрозу слід диференціювати залежно від ураженої ділянки тіла. Ювенільний остеохондроз хребта, незалежно від сегмента, характеризується локальним болем під час статико-динамічних навантажень і відчуттям скутості, що посилюється під час відпочинку з тенденцією до зменшення після розминки, зниженням рухливості хребта і деформацією хребців. Якщо виникає грижа міжхребцевого диска, додатково з’являються неврологічні симптоми, такі як парестезії, що поширюються, як правило, по периферичних нервах кінцівок [2]. Остеохондроз шийного відділу хребта також проявляється головним болем і болем у шиї, шумом у вухах, запамороченням, похолоданням рук, онімінням язика, непритомністю. Симптоми остеохондрозу особливо загострюються при поворотах голови і скручуванні тулуба. При остеохондрозі поперекового відділу хребта, з іншого боку, додатково спостерігаються болі в сідницях і стегнах і труднощі при ходьбі. Остеохондроз колінного суглоба характеризується набряком і болем у верхній частині гомілки, який посилюється під час динамічних фізичних навантажень і при згинанні коліна [3].
Як відбувається лікування?
Лікування остеохондрозу колінного суглоба спрямоване на мінімізацію фізичних навантажень, наприклад, за допомогою ортезів. Крім того, рекомендуються охолоджувальні процедури, такі як пакети з льодом і масаж. Після того, як гостра фаза пройде, лікування доповнюється вправами на розтягування і зміцнення м’язів стегна і гомілки [1].
Література
1. Орос М.М.Діагностика та лікування болю в спині в практиці сімейного лікаря. «Здоров’я України 21 сторіччя» № 22 (491), 2020 р.
2. Hyrkas ER. Psychosomatic Pain? The Meanings of Musculoskeletal Affliction in Finnish Medicine, ca. 1950–2000. European Journal for the History of Medicine and Health 78 (2021) 128-154.
3. Zhang W, Nuki G, Moskowitz RW et al. OARSI recommendations for the management of hip and knee osteoarthritis: part III: Changes in evidence following systematic cumulative update of research published through January 2009. Osteoarthritis Cartilage. 2010;18:476–499.