Немає методів лікування мігрені, які були б ефективними на 100%, і є багато причин, чому деякі люди можуть не мати змоги або не бажають використовувати певні методи лікування (наприклад, побічні ефекти або взаємодія ліків).
На щастя, існують різноманітні альтернативні варіанти немедикаментозного лікування мігрені.
1. Дієтичні добавки
Рибофлавін (вітамін В2) підтримує вироблення енергії в клітинах організму. Щоденне споживання 400 мг рибофлавіну рекомендовано для профілактики мігрені експертними організаціями в Європі та Північній Америці, незважаючи на обмежені докази.
Коензим Q10 також підтримує регенерацію клітин, а також допомагає функціонуванню кровоносних судин і зменшує запалення. Групи експертів рекомендують 100 мг коензиму Q10 тричі на день, навіть незважаючи на низьку якість доказів.
Магній має різноманітні властивості, завдяки яким він може запобігати мігрені. Добова доза 600 мг цитрату магнію, як підтверджується деякими доказами, приносить користі та має мінімальні побічні ефекти.
Підсумовуючи, докази того, що ці дієтичні добавки можуть ефективно запобігати мігрені, обмежені.
Що стосується будь-якої добавки, вам слід поговорити з лікарем про її прийом перед початком лікування, щоб переконатися, що вона безпечна для вас.
2. Нейромодуляція
Ця форма лікування передбачає використання магнітної або електричної стимуляції нервів у мозку чи інших частинах тіла, що в кінцевому підсумку зменшує біль.
Нейромодуляція є неінвазивною, оскільки нервова стимуляція доставляється через шкіру за допомогою ручних магнітів або електродів, розміщених на шкірі.
Відповідно до систематичного огляду та мета-аналізу неінвазивна нейромодуляція забезпечила короткочасне (двогодинне) полегшення болю від мігрені,, але довготривалий (24-48 годин) біль не зменшився.
Згідно з результатами ранніх клінічних досліджень, неінвазивна нейромодуляція може бути корисною для профілактики нападів мігрені, але необхідні додаткові докази з поточних досліджень.
Інвазивна нервова стимуляція, яка передбачає хірургічне розміщення стимуляційних пристроїв або імплантацію, мала неоднозначний успіх у лікуванні та профілактиці мігрені. Ці пристрої все ще знаходяться на стадії дослідження.
3. Акупунктура
Рандомізовані контрольовані дослідження акупунктури для лікування мігрені показали, що вона безпечна та ефективна.
У деяких дослідженнях акупунктура була такою ж ефективною, як і ліки, з тривалим ефектом, меншим використанням знеболюючих і зменшенням кількості нападів мігрені.
4. Поведінкові техніки
Техніки релаксації, когнітивно-поведінкова терапія та пристрої біологічного зворотного зв’язку можуть допомогти людям впоратися з симптомами мігрені в поєднанні з ліками або як окремий варіант лікування.
5. Мануальна терапія
Докази на підтримку спінальних маніпуляцій для лікування мігрені обмежені, і необхідні подальші клінічні випробування, щоб визначити, чи зменшується біль/інтенсивність мігрені та кількість днів мігрені.
Відмінності в тому, як маніпуляції на хребті виконуються різними практиками, «утруднюють визначення величини цього ефекту».
6. Ботулотоксин
Ін’єкції ботокса в голову та шию запобігають передачі нервових імпульсів до м’язів, тим самим викликаючи розслаблення м’язів і потенційно зменшуючи біль.
Для людей з хронічною мігренню (більше 15 днів мігрені на місяць) ін’єкції ботокса зменшують кількість мігрені в середньому на два дні на місяць, але недостатньо доказів на підтримку використання ботокса людьми, які рідше хворіють на мігрень. .
7. Лікувальна фізкультура
Є докази, що фізичні вправи можуть зменшити частоту виникнення нападів мігрені, їх тривалість та інтенсивність.
Ці альтернативи лікам для лікування та профілактики мігрені можуть підійти і вам, але слід проконсультуватися з лікарем перед початком або внесенням змін до лікування мігрені.