Вирощування органічних продуктів у теплиці – це відмінний спосіб отримувати свіжі та екологічно чисті овочі та фрукти, зелень, гриби цілий рік. Вирощуючи своїми руками, ви будете повністю впевнені в якості цих продуктів. А якщо захочеться збільшити врожайність, зовсім не обов’язково використовувати добавки та стимулятори росту, достатньо внести органічні добрива та розмістити фітолампи.
Отже, з чого почати? Насамперед необхідно купити теплицю. Сучасні теплиці діляться на полікарбонатні та плівкові, маленькі дачні та великі фермерські. Найбільш популярні конструкції:
- двосхилий,
- арочна,
- гібридна,
- вегетарій,
- мітлайдера,
- фермерська.
Із чого складається теплиця?
Крім того, можна зібрати теплицю своїми руками з підручних засобів, для цього необхідно купити полікарбонат або тепличну плівку, каркас з оцинкованого металу або пвх труб, саморізи з прокладками для кріплення, петлі для дверей та кватирок, герметик, щоб усунути всі зайві щілини та зазори . Для плівки можна купити армований скотч, який у майбутньому допоможе залатати пошкоджені ділянки.
Розміщувати теплицю потрібно на відкритій території, щоб її не затіняли дерева або будинки. Перед тим як ставити теплицю, розміщуємо фундамент з бруса або цементу. Далі перевіряємо наявність усіх деталей, готуємо інструменти та розкладаємо складові на землі. Встановлюємо секції та перемички між секціями, фіксуємо їх саморізами та не забуваємо про прокладки. Надійно закріпивши конструкцію і перевіривши все, приступаємо до накриття плівкою або полікарбонатом.
Додаткове обладнання
З додаткового обладнання використовуємо:
- крапельний полив. Бочка для води + комплект крапельного поливу дозволяють повністю автоматизувати процес зрошення. Вибрати та купити крапельний полив можна за посиланням.
- опалення. Для великих та середніх теплиць рекомендують використовувати печі булер’ян на дровах чи брикетах. Для невеликих дачних, з доступом до мережі цілком вистачить електричного обігрівача.
- освітлення. Для продовження світлового дня можна розмістити фітолампи, особливо актуальні такі лампи в осінньо-зимові періоди.
Грунт та добрива
Ключовим фактором є якість ґрунту. В органічному землеробстві застосовують натуральні добрива, такі як компост і біогумус, вони збагачують ґрунт поживними речовинами та покращують його структуру. Компост можна приготувати самостійно, переробляючи харчові та рослинні відходи, такі добрива екологічні та економічні. При органічному вирощуванні виключаються синтетичні добавки, що гарантує чистоту продукції.
Для збереження вологи та захисту коренів використовується мульчування, при якому грунт покривається шаром соломи або тріски. Мульча допомагає утримувати вологу, захищає коріння від температурних перепадів та пригнічує зростання бур’янів, знижуючи потребу у частих поливах.
Боротьба із хворобами шкідниками в органічному землеробстві потребує особливих підходів. Для захисту рослин використовують відвари з часнику та полину, що відлякують шкідників. Також застосовуються хижі комахи, наприклад, сонечка, які харчуються шкідниками, не пошкоджуючи рослини. Рослини-компаньйони, такі як чорнобривці та календула, висаджені поряд з основними культурами, відлякують шкідників своїм специфічним запахом.
Що вирощувати?
У теплиці можна успішно вирощувати різні культури – томати, огірки, зелень, ягоди. Дуже популярні салатне листя, рукола і шпинат, які швидко ростуть і легко адаптуються до тепличних умов. Ягоди, такі як полуниця та малина, також при правильному догляді дають стабільний урожай 2-3 рази на рік.
Ви можете використовувати теплицю як завгодно, вирощувати гриби, екзотичні фрукти і навіть равликів. Головне враховуйте вимоги тієї чи іншої рослинності та живності та вибирайте теплицю, яка допоможе створити ідеальні умови вирощування.